1) ctg п/3tg (-п/3) - cost (-п) sin п

2) tg 720+sin 540-ctg 135

+3
Ответы (1)
  1. 3 марта, 09:14
    0
    1) cotgπ/3. tg (-π/3) - cos (-π). sinπ=√3/3. (-√3) - cosπ.0=-3/3-0=-1

    cotgπ/3=tgπ/6=√3/3, tg (-π/3) = - tgπ/3=-√3, cos (-π) = cosπ=-1, sinπ=0

    2) tg720°+sin540°-cotg135°=tg (0°+4.180°) + sin (360°+180°) - cotg (-45°+180°) = tg0°+sin180°-cotg (-45°) = 0+0+1=1