8 (у-2) - 5 у=24-2 (у-5) =

+4
Ответы (1)
  1. 25 июня, 03:09
    0
    8 (у-2) - 5 у=24-2 (у-5)

    8y-16-5y=24-2y+10

    8y-5y+2y=24+10+16

    5y=50

    y=10