1) 3a-3b-am+bm 2) 9k^2-m^2 n

+2
Ответы (1)
  1. 5 января, 02:20
    0
    1) 3 а-3b-am+bm=3 (a-b) - m (a-b) = (3-m) (a-b)

    2) 9k^2-m^2n=9k^2-nm^2 = (3k-nm) (3k+nm)