12 (x³ - 2) - 7x (x² - 1) = 5x³ + 2x + 6

+3
Ответы (1)
  1. 14 июня, 15:14
    0
    12 (x³ - 2) - 7x (x² - 1) = 5x³ + 2x + 6

    12 х³-24-7 х³+7 х=5 х³+2 х+6

    12 х³-7 х³-5 х³+7 х-2 х=6+24

    5 х=30

    х=6