2log5 x=log5 6.4+log5 10

+3
Ответы (1)
  1. 2 марта, 21:09
    0
    2log (5) x=log (5) 6,4 + log (5) 10; x>0!

    log (5) x^2=log (5) (6,4*10)

    x^2=64; x=-8 ili x=8

    Ответ. 8