5^x-1 = 10^x 2^-x * 5^x+1

+2
Ответы (1)
  1. 2 апреля, 02:12
    0
    5^x/5 = (5^x*2^x) / 2^x*5*5^x

    5^x/5=5^2x*5

    5^x=5^2x*25

    5^x=5^ (2x+2)

    x=2x+2

    2x-x=-2

    x=-2