2 (3-x) + 7x = 4 - (3x + 2)

+2
Ответы (1)
  1. 20 мая, 21:16
    0
    2 (3-х) + 7 х = 4 - (3 х + 2)

    6-2 х + 7 х = 4 - 3 х - 2

    -2 х + 7 х + 3 х = 4 - 2 - 6

    8 х = - 4

    х = - 4/8 = - 1.2 = - 0.5