Д) 27=6 у+39 е) 40=12-z

+5
Ответы (1)
  1. 18 ноября, 20:41
    0
    Д) 27=6 у+39

    6 у=-27+39

    6 у=12

    у=12/6

    у=2

    е) 40=12-z

    z=12-40

    z=-28