pozaluista

-2a (a^2+a-1) - a (2-4a)

+1
Ответы (1)
  1. 28 июня, 02:27
    0
    -2a (a^2+a-1) - a (2-4a) = - 2a (a^2+a-1) - 2a (1-2a) = - 2a (a^2+a-1+1-2a) = - 2a (a^2-a) = 2a^2 (1-a)