А) xy - 9 x - (x - 2xy) = б) 12 x2y - 6 xy - 24x y2 = в) b-c-a (c-b) = г) 16 - 9 x2 + 4 x2=

+5
Ответы (1)
  1. 27 февраля, 19:09
    0
    а) xy - 9 x - (x - 2xy) = xy-9x-x+2xy=3xy-10x

    б) 12 x2y - 6 xy - 24x y2=6xy * (2x-1-4y)

    в) b-c-a (c-b) = b-c-ac+ab

    г) 16 - 9 x2 + 4 x2=16-5x^2