2^ (x+1) * 5^x=10^ (x+1) * 5^ (x+2)

+5
Ответы (1)
  1. 25 февраля, 19:44
    0
    2^x+1*5^X = 2^X+1 * 5^X+1 * 5^X+2

    2^X+1*5^x = 2^X+1 * 5^2X+3

    5^X = 5^2X+3

    5^3 = 5^x / 5^2X

    X=3