7-4 (3 Х-1) = 5 (1-2 х)

+3
Ответы (1)
  1. 21 апреля, 17:20
    0
    7-4 (3 Х-1) = 5 (1-2 х) 7-12 Х+4=5-10 Х 11-12 Х-5+10 Х=0 6-2 Х=0 2 Х=6 Х=3