A) 2a ─ ac ─ 2c + c 2; б) bx + by - x - y - ax - ay

+4
Ответы (1)
  1. 12 июня, 13:00
    0
    a) 2a ─ ac ─ 2c + c = (2a-ac) - (2c+c) = a (2-c) - c (2-1)

    б) bx + by - x - y - ax - ay = (bx-x) + (by-y) - (ax-ay) = x (b-1) + y (b-1) - a (x+y) = (x+y) (b-1) - a (x+y)