2a+4/a^3+8

a^4-b^4/a^3-b^3

a^4-b^4/a^4-b^4

+3
Ответы (1)
  1. 1 января, 23:35
    0
    (2 а+4) / (а^3+8) = 2 (а+2) / (а+2) (а^2-2 а+4) =

    =2 / (а^2-2 а+4) ;

    (а^4-в^4) / (а^3-в^3) =

    = (а-в) (а+в) (а^2+в^2) / (а-в) (а^2+ав+в^2) =

    = (а+в) (а^2+в^2) / (а^2+ав+в^2).