1) a^6-a^4/a^3+a^2

2) m^7-m^10/m^9-m^3

+3
Ответы (1)
  1. 22 апреля, 15:09
    0
    (а^6-а⁴) / (а³+а²) = а⁴ (а²-1) / а² (а+1) = а⁴ (а-1) (а+1) / а² (а+1) = а² (а-1)

    (м^7-м^10) / (м^9-м³) = м^7 (1-м³) / м³ (м^6-1) = м^7 (1-м³) / м³ (м³-1) (м³+1) = - м⁴ / (м³+1)