2a²b умножить (-3ab²) ²

+2
Ответы (1)
  1. 9 января, 14:07
    0
    (a-b) (a+b) = a² - b²

    a² - b² = (a-b) (a+b)

    (a ± b) ² = a² ± 2ab + b²

    (a + b) ³ = a³ + 3 a² b + 3 a b² + b³

    (a - b) ³ = а³ - 3 a² b + 3 a b² - b³

    a³ + b³ = (a+b) (a² - ab + b²)

    a³ - b³ = (a-b) (a² + ab + b²)