Как найти тангенс пи/12?

+2
Ответы (1)
  1. 22 августа, 08:44
    0
    when x/2 = pi/12

    x = 2 (pi/12) = pi/6

    so when tan (x/2) = sinx / (1 + cosx)

    so tan (pi/12) = sin (pi/6) / [1 + cos (pi/6) ]

    now substitute sin (pi/6) = 1/2 and

    cos (pi/6) = √3/2

    tan (pi/12) = (1/2) / (1 + √3/2) = (1/) / (2 + √3)

    now rationalize the denominator by multiplying with (2 - √3) / (2 - √3)

    tan (pi/12) = (2 - √3) / (2 + √3) (2 - √3)

    tan (pi/12) = (2 - √3) / (4 - 3) = (2 - √3)