А) (2 а-b) (2 а+b) + b в кв =

+4
Ответы (2)
  1. 11 сентября, 06:48
    0
    (2 а-b) (2 а+b) + b2 = 4 а2+2 аb-2ab-b2 + b2 = 4a2
  2. 11 сентября, 06:48
    0
    (2a-b) (2a+b) + b^2=4a^2-b^2+b^2=4a^2. Ответ: 4a^2.