1) (2a-4b) ^3

2) (x-7) ^3

3) (2x-9) ^3

4) (2x-7y^2) ^3

5) (3x^2-4x^3) ^3

6) (2,5x-3,2y^2) ^3

+2
Ответы (1)
  1. 2 мая, 11:10
    0
    1) (2a-4b) ³=8a³-48a²b+96ab² - (4b) ³=8a³-48a²b+96ab²-64b³.

    2) (x-7) = x³-21x²+147x-7³=x³-21x²+147x-343.

    3) (2x-9) ³=8x³-108x²+486x-9³=8x³-108x²+486x-729.

    4) (2x-7y²) ³=8x³-84x²y+294xy⁴ - (7y²) ³=8x³-84x²y²+294xy⁴-343y⁶.

    5) (3x²-4x³) ³=27x⁶-108x⁷+144x⁸ - (4x³) ³=27x⁶-108x⁷+144x⁸-64x⁹.

    6) (2,5x-3,2y²) ³=2,5x³·x³-9,6·2,5²·x²y²++7,5·3,2²·xy⁴ - (3,2y²) ³=15,625x³-60x²y²+76,8xy⁴-32,768y⁶.