X (t) = t^4+0.5t^2-3t. U (2), a (2)

+3
Ответы (1)
  1. 3 мая, 18:07
    0
    U=x' (t)

    U=4t^3+1t-3

    U (2) = 4*2^3+2-3=31

    a=U' (t)

    a=12t^2+1

    a (2) = 12*2^2+1=49