6 - (x-1) / 2 = (3-x) / 2 + (x-2) / 3

+3
Ответы (1)
  1. 5 мая, 21:06
    0
    6/1 - (х-1) / 2 = (3-х) / 2 + (х-2) / 3

    36-3 х+3=9-3 х+2 х-4

    36+3=9+2 х-4

    39=5+2 х

    34=2 х

    х=17