A) a (a^2) ^3 б) (y^3) ^4y^4 в) c^2c^5 (c^2) ^5 г) (x^4x) ^5 д) (k^10k^2) ^3

Е) (а^2) ^10/а^15 ж) (x^7/x^2) ^5 з) y^10 / (y^2) ^4

+4
Ответы (1)
  1. 8 октября, 07:09
    0
    A) a (a^2) ^3 = (a^3) ^3=a^9

    б) (y^3) ^4y^4=y^12*y^4=y^16

    в) c^2c^5 (c^2) ^5=c^7*c^10=c17

    г) (x^4x) ^5=x^20x^5=x^25

    д) (k^10k^2) ^3 = (k^12) ^3=k^36

    е) (a^2) ^10/a^15=a^20/a^15=a^5

    ж) (x^7/x^2) ^5 = (x^5) ^5=x^25

    з) y^10 / (y^2) ^4=y^10/y^8=y^2