Х^2 (х^2+4 х+4) = (5 х) ^2+100 х+100

+1
Ответы (1)
  1. 8 сентября, 05:18
    0
    Х^2 (х^2+4 х+4) = (5 х) ^2+100+100

    х^2 (х+2) ^2 = (5x+10) ^2

    x^2 (x+2) ^2=25 (x+2) ^2

    x^2=25

    x=5

    х = - 5