Упрости выражения.

1. 8 - (y+4) (y-4).

2. (3b+5c) (5c-3b) + 9b^2

3. 9x (2-x) + (3x+2) ^2.

4. 4 (x^2+4) - (5x-4) ^2.

5. 3 (x+y) ^2-6xy.

6. (x-3) ^2 - (x+3) (3-x).

+4
Ответы (1)
  1. 14 февраля, 09:27
    0
    1. 8 - (y+4) (y-4) = 8 - (y²-16) = 8-y²+16=-y²+24

    2. (3b+5c) (5c-3b) + 9b^2 = (5c+3b) (5c-3b) + 9b²=25c²-9b²+9b²=

    25c²

    3. 9x (2-x) + (3x+2) ^2=18x-9x²+9x²+12x+4=

    30x+4

    4. 4 (x^2+4) - (5x-4) ^2=4x²+16 - (25x²-40x+16) = 4x²+16-25x²+40x-16=

    -21x²+40x

    5. 3 (x+y) ^2-6xy=3 (x²+2xy+y²) - 6xy=

    3x²+6xy+3y²-6xy=3x²+3y²

    6. (x-3) ^2 - (x+3) (3-x) = x²-6x+9 - (3+x) (3-x) =

    x²-6x+9-9+x²=2x²-6x