The equation of curve y=x^2-6x+8 and the line y=x-2

P. s.: I mean Intersection. Пересечение

+4
Ответы (1)
  1. 24 августа, 21:16
    0
    y=x^2-6x+8

    y=x-2

    x^2-6x+8 = x-2

    x^2-7x+10=0

    D = (-7) ^2 - 4*1*10 = 49-40 = 9

    x1 = (7 + 9^ (1/2)) / 2 = (7 + 3) / 2 = 5

    x2 = (7 - 9^ (1/2)) / 2 = (7 - 3) / 2 = 2

    y1 = 5 - 2 = 3

    y2 = 2 - 2 = 0

    intersect

    (5; 3) (2; 0)