Упростите выражения:

1) (с+3/с-3-с/с-) * с-3/c+1=

2) (а/а-4-a-4/а+4) * а+4/4

/ - типо дробь

+4
Ответы (1)
  1. 20 июня, 02:20
    0
    2

    a / (a-4) - (a-4) / (a+4) = (a²+4a-a²+8a-16) / (a²-16) = (12a-16) / (a²-16)

    4 (3a-4) / (a-4) (a+4) * (a+4) / 4 = (3a-4) / (a-4)

    1

    (с+3) / (с-3) - с / (с+3) = (c²+6c+9-c²+9) / (c²-9) = (6c+18) / (c²-9) = 6 (c+3.) / (c-3) (c+3) =

    =6 / (c-3)

    6 / (c-3) * (c-3) / (c+1) = 6 / (c+1)