8a (b-3) + c (3-b) razlogit name mnojeteli

+5
Ответы (2)
  1. 17 июля, 20:40
    0
    8b (b-3) + c (3-b) = 8ab-24a+c (3-b) = 8ab-24a+3c-bc = (-8a+c) (-b+3)
  2. 17 июля, 21:26
    0
    8a (b - 3) + (3 - b) = 8a (b - 3) - (b - 3) = (8a - 1) (b - 3)