F (x) = 3-1/2*x

f' (-2.5) - ?

+1
Ответы (1)
  1. 25 мая, 19:22
    0
    F) (x) = (3-1 / (2x)) ) =3) - (1 / (2x)) ) =0 - (0*2x - 2*1) / 4x² = 2/4x²

    f (-2,5) = 2/4 * (-2,5) ² = 2/4*6,25 = 2/25=0,08