Cos 6a / (cos3a - sin3a)

+2
Ответы (2)
  1. 30 мая, 09:52
    0
    Cos 6a / (cos3a - sin3a) = Cos 2 (3a) / (cos3a - sin3a) =

    = (cos²3a - sin²3a / (cos3a - sin3a) =

    = (cos3a - sin3a) * (cos3a + sin3a) / (cos3a - sin3a) =

    = cos3a + sin3a
  2. 30 мая, 10:53
    0
    Cos6a / (cos3a-sin3a) = cos (2.3a) / (cos3a-sin3a) =

    = (cos²3a-sin²3a) / (cos3a-sin3a) = (cos3a+sin3a) (cos3a-sin3a) / (cos3a-sin3a) =

    =cos3a+sin3a

    (cos2x=cos²x-sin²x)

    (cos²x-sin²x = (cosx+sinx) (cosx-sinx))