4.2y+0.8=6.2y - (1.1y+0.8) + 1.2

+4
Ответы (2)
  1. 10 февраля, 15:41
    0
    Simplifying 4.2y + 0.8 = 6.2y + - 1 (1.1y + 0.8) + 1.2 Reorder the terms: 0.8 + 4.2y = 6.2y + - 1 (1.1y + 0.8) + 1.2 Reorder the terms: 0.8 + 4.2y = 6.2y + - 1 (0.8 + 1.1y) + 1.2 0.8 + 4.2y = 6.2y + (0.8 * - 1 + 1.1y * - 1) + 1.2 0.8 + 4.2y = 6.2y + (-0.8 + - 1.1y) + 1.2 Reorder the terms: 0.8 + 4.2y = - 0.8 + 1.2 + 6.2y + - 1.1y Combine like terms: - 0.8 + 1.2 = 0.4 0.8 + 4.2y = 0.4 + 6.2y + - 1.1y Combine like terms: 6.2y + - 1.1y = 5.1y 0.8 + 4.2y = 0.4 + 5.1y Solving 0.8 + 4.2y = 0.4 + 5.1y Solving for variable 'y'. Move all terms containing y to the left, all other terms to the right. Add '-5.1y' to each side of the equation. 0.8 + 4.2y + - 5.1y = 0.4 + 5.1y + - 5.1y Combine like terms: 4.2y + - 5.1y = - 0.9y 0.8 + - 0.9y = 0.4 + 5.1y + - 5.1y Combine like terms: 5.1y + - 5.1y = 0.0 0.8 + - 0.9y = 0.4 + 0.0 0.8 + - 0.9y = 0.4 Add '-0.8' to each side of the equation. 0.8 + - 0.8 + - 0.9y = 0.4 + - 0.8 Combine like terms: 0.8 + - 0.8 = 0.0 0.0 + - 0.9y = 0.4 + - 0.8 - 0.9y = 0.4 + - 0.8 Combine like terms: 0.4 + - 0.8 = - 0.4 - 0.9y = - 0.4 Divide each side by '-0.9'. y = 0.4444444444 Simplifying y = 0.4444444444
  2. 10 февраля, 16:20
    0
    4,2y+0.8=6.2y-1.1y-0.8+1.2

    4.2y-6.2y+1.1y=-0.8-0.8+1.2

    3.1y=-0.4 / 31

    y=31/4

    y=7 3/4

    Ответ / 7 3/4