А) (a-b) ^2-a (a+2b) б) 4c (c-2) - (c-4) ^2

+1
Ответы (1)
  1. 17 июля, 19:57
    0
    A) (a^2-2ab+b^2) - a^2-2ab = a^2-2ab+b^2-a^2-2ab = b^2-4ab