Log^2 (2) (cos^2x) - 22log2 (cosx) - 12=0 решить

+1
Ответы (1)
  1. 17 сентября, 06:54
    0
    Log^2 cos^2x - 22 log cos x - 12 = 0 | cos x > 0

    log^2 cos^2x - 11 log cos^2 x - 12 = 0

    log cos^2 x = t, t < = 0 (cos^2 x < = 1)

    t^2 - 11 t - 12 = 0

    (t + 1) (t - 12) = 0

    t = - 1

    log cos^2 x = - 1

    cos^2 x = 1/2

    cos x = + 1/sqrt (2) | (cos x > 0)

    x = + - П/4 + 2 Пk, k = ..., - 1, 0, 1, ...