A) (x-4) (x+8) б) (x-5) (9-x)

+3
Ответы (1)
  1. 22 марта, 03:16
    0
    (4-х) (х+8) = 4 х+32-х²-8 х=-х²-4 х+32

    (х-5) (9-х) = 9 х-х²-45+5 х=-х²+14 х-45