Запишите выражения в виде многочлена д) (m + 0.2) во 3 степени е) (5 - х) во 3 степени ж) (2 р - 1) во 3 степени ф) (к+1/3) во 3 степени

+1
Ответы (2)
  1. 21 июля, 22:23
    0
    M³+0,008

    x³-125

    8p³-1

    k³+1/9
  2. 21 июля, 22:36
    0
    Д) (m+0,2) ³ = m³ + 3*m²*0,2 + 3*m*0,2² + 0,2³ = m³+0,6m²+0,12m+0,008

    е) (5-х) ³ = 5³ - 3*5²*х + 3*5*х² - х³ = 125-75 х+15 х²-х³

    ж) (2 р-1) ³ = (2 р) ³ - 3 * (2 р) ²*1 + 3*2 р*1² - 1³ = 8 р³-12 р²+6 р-1

    ф) (к + 1/3) ³ = к³ + 3*к² * 1/3 + 3*к * (1/3) ² + (1/3) ³ = к³+к²+к/3 + 1/27