5x-2 дробь 4 - 2x-4 дробь 3 = х+3 дробь 6

+5
Ответы (1)
  1. 11 августа, 21:50
    0
    (5 х-2) / 4 - (2 х-4) / 3 = (х+3) / 6

    3 * (5 х-2) - 4 * (2 х-4) = 2 * (х+3)

    15 х-6-8 х+16=2 х+6

    15 х-8 х-2 х=6+6-16

    5 х=-4

    х=-4/5

    х=-0,8