A^3-8b^3

x^2y-36y^3

-5m^2+10mn-5n^2

4ab-28b-8a+56

a^4-81

+3
Ответы (1)
  1. 11 февраля, 19:29
    0
    1) (a-2b) (a^2+2ab+4b^2)

    2) y (x^2-36y^2) = y (x-6y) (x+6y)

    3) - 5 (m^2-2mn+n^2) = - 5 (m-n) ^2

    4) 4 (ab-7b-2a+14) = 4 (b * (a-7) - 2 (a-7)) = 4 (b-2) (a-7)

    5) (a^2-9) (a^2+9) = (a-3) (a+3) (a^2+9)