f (x) = 1/x и g (x) = 2/x-8 тогда f (-1) + g (-1) + g (3)

+1
Ответы (1)
  1. 27 марта, 06:58
    0
    f (-1) = 1/-1=-1

    g (-1) = 2 / (-1-8) = - 2/9

    g (3) = 2 / (3-8) = - 2/5

    f (-1) + g (-1) + g (3) = - 1-2/9-2/5=-73/45