1) |х^2 + 2 х| - |2-х| = |х^2 - х|

+5
Ответы (1)
  1. 2 февраля, 09:49
    0
    x^2+2x-2+x=x^2-x

    x^2-x^2+x+2x+x=2

    4x=2

    x=0.5; -0.5