2x (8x-1) - (4x-1) ^2

4 (3y-1) ^2-18y (2y-1)

+5
Ответы (1)
  1. 26 июля, 16:47
    0
    1) 2x (8x-1) - (4x-1) ^2 = 16 х^2-2 х - (16 х^2-8 х+1) = 16 х^2-2 х-16 х^2+8 х-1=6 х-1

    2) 4 (3y-1) ^2-18y (2y-1) = 4 (9 у^2-6 у+1) - 36 у^2+18 у = 36 у^2-24 у+4 - 36 у^2+18 у = 4-6 у