1) a (m+n) + b (m+n)

2) b (a+5) - c (a+5)

3) a (b-5) - (b-5)

4) (y-3) + b (y-3)

+5
Ответы (1)
  1. 13 марта, 20:27
    0
    1) a (m+n) + b (m+n) = (a+b) (m+n) ;

    2) b (a+5) - c (a+5) = (b-c) (a+5) ;

    3) a (b-5) - (b-5) = a (b-5) - 1 * (b-5) = (a-1) (b-5) ;

    4) (y-3) + b (y-3) = 1 * (y-3) + b (y-3) = (b+1) (y-3)