1) - 6 (9-5 х) = 9x+9; 2) - 3 (1+4x) = - 4x-5; 3) - 6 (-5-7 х) = - 8 х+2

+5
Ответы (1)
  1. 19 июля, 08:41
    0
    -6 (9-5 х) = 9x+9

    -54+30x=9x+9

    30x-9x=9+54

    21x=63

    x=63:21

    x=3

    -3 (1+4x) = - 4x-5

    -3-12x=-4x-5

    -12x+4x=-5+3

    -8x=-2

    x = 0.25

    -6 (-5-7 х) = - 8 х+2

    30+42x=-8x+2

    42x+8x=2-30

    50x=-28

    x = - 5.6