дана функция y=f (x) ult f (x) = - 3x^2 наидите f (5), f (2a), f (a+3), f (x^3)

+4
Ответы (1)
  1. 20 мая, 19:01
    0
    f (5) = - 3*5^2=-75

    f (2a) = - 3 * (2a) ^2=-3*4a^2=-12a^2

    f (a+3) = - 3 (a+2) ^2

    f (x^3) = - 3 (x^3) ^2=-3x^6