1) 3=4 (x+2)

2) - 7=5 (x+5)

3) 9=5 (x+9)

4) 7 (x-1) = 3x

5) 9 (x+7) = - x

6) 5 (x-3) = 4x

+3
Ответы (1)
  1. 27 мая, 20:42
    0
    1.-7 = 5 х+25 5 х = - 32 х = - 6,4 2.-7 = 5 х + 45 5 х = - 52 х = - 10,4 3.9 = 5 х + 45 5 х = - 36 х = - 7,2 4. 7 х-7 = 3 х 4 х = 7 х = 1,75 5. 9 х + 63 = - х 10 х = - 63 х = - 6,3 6.5 х-15 = 4 х х = 15