Упростите выражения

1 (целое число) - 2 а-1//4 а2+4 а+1 - 2 а//2 а+1

+4
Ответы (1)
  1. 25 июня, 13:20
    0
    1 - (2a-1) / (2a+1) ²-2a / (2a+1) = (4a²+4a+1-2a+1-4a²-2a) / (2a+1) ²=2 / (2a+1) ²