Сократите дробь : x во 2 степени - 49 / 49 - 14 x+x во 2 степени

+3
Ответы (1)
  1. 1 июня, 22:49
    0
    (x²-49) / (49-14x+x²) = (x-7) (x+7) / (x-7) ² = (x+7) / (x-7)