X (3x+2) - 9 (x²-7x) = 6x (10-x)

+4
Ответы (1)
  1. 24 апреля, 08:50
    0
    3x² + 2x - 9x² + 63x = 60x - 6x²

    - 6x² + 65x = 60x - 6x²

    - 6x² + 6x² + 65x - 60x = 0

    5x = 0

    x = 0/5

    x = 0