3^{x} + 2*3^{x+1} + 3^{x+2} = 16

+5
Ответы (1)
  1. 26 января, 20:43
    0
    3^ (x) + 2*3^ (x+1) + 3^ (x+2) = 3^ (x) + 2*3*3^ (x) + 9*3^ (x) = 16*3^ (x)

    16*3^ (x) = 16

    3^ (x) = 1

    x=0