Помогите решить:

(2 / 3) ^ - 2 - (1 / 27) ^ 1 / 3 + 3 * 589 ^ 0

+1
Ответы (1)
  1. 13 октября, 07:24
    0
    (2/3) ^ (-2) - (1/27) ^ (1/3) + 3*589^0 = (3/2) ^2 - (кубический корень из (1/27)) + 4 = (9/4) - (1/3) + 4=71/12=5 целых (11/12)