F (x) = 1,5x-8 где f (x) = - 2

+1
Ответы (2)
  1. 29 июля, 18:00
    0
    F (x) = f (x)

    1,5x-8=-2

    1,5x=8 + (-2)

    1,5x=6

    x=6:1,5

    x=4
  2. 29 июля, 18:09
    0
    1,5 * (-2) - 8=?

    Решайте. * - умножить