Прошу 2 (3x-2) = 42 + (3-x)

+1
Ответы (1)
  1. 13 июля, 11:40
    0
    2 (3 х-2) = 42 + (3-х)

    6 х-4=42+3-х

    6 х+х=42+4

    7 х=46

    х=46:7

    х=6 целых 4/7